Biográfia
Oláh Szabolcs zenéjének karakterét a dallamokkal való különleges kapcsolata határozza meg, amelyek úgy áradnak teljes természetességgel, ösztönösen, hogy közben mindvégig hallatszik rajtuk az átgondoltság. A jól kivehetÅ‘ jazzgyökerekkel rendelkezÅ‘ gitárostól nem állnak távol a stílusbeli határvillongások sem, ami munkásságának egy másik lényeges aspektusa: Oláh Szabolcs magabiztos arányérzékkel engedi be a különbözÅ‘ hatásokat a zenéjébe, ugyanazzal a higgadtsággal, ami a játékából is árad.
​
Tizenöt éves korában váltott hegedűrÅ‘l gitárra, az pedig már idejekorán, a gimnáziumi évei alatt kiderült, hogy a zeneszerzésben tud igazán kiteljesedni. 2001-2005 között a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen tanult jazz-gitár szakon Babos Gyula és Horányi Sándor tanítványaként, 2002-ben pedig megalapította az elsÅ‘, a nemzetközi mezÅ‘nyben is elismerést szerzett kvartettjét, amellyel hazánkban és Olaszországban is díjat nyert, valamint turnézott Csehországban és fellépett a Technopolis Jazz Festivalon Athénban.
​
A big band-hangszerelések iránti érdeklÅ‘dése hozta magával, hogy 2005-ban alapító tagja lett a Modern Art Orchestrának, ez pedig azóta sem múló nyomott hagyott a zenéjén. A MAO zenei nyitottsága ugyanis sokszor meglepÅ‘, de mindig működÅ‘képes. Oláh Szabolcs zenéjébÅ‘l ugyanaz az összpontosított derű sugárzik, amivel a Modern Art Orchestra nyúl az alkotáshoz, legyen szó műfajok egymásba oltásáról, vagy a jazzben legalábbis nem mindig szokványos kompozíciós technikák használatáról. A Magyar Jazz Szövetség ZeneszerzÅ‘ és HangszerelÅ‘ Versenyén két alkalommal is elsÅ‘ díjat nyert, 2004-ben hangszerelés, 2014-ben zeneszerzés kategóriában. Mesterdiplomáját is ezen a szakon szerezte meg 2020-2022 között a Conservatorium van Amsterdam egyetemen, Jurre Haanstra és Henk Huizinga növendékeként.
​
Tagja volt az interaktív zenés elÅ‘adásokat színpadra állító Konzervnyitó Akciócsoportnak, Fekete-Kovács Kornél kvintettjének, játszott SzÅ‘ke Nikoletta, és Dés András triójában is, a saját kvintettjét pedig 2012-ben alapította meg Ávéd Jánossal (szaxofon), Cseke Gáborral (zongora), Soós Mártonnal (bÅ‘gÅ‘), valamint az ütÅ‘hangszereken játszó Dés Andrással. A felállásnak három albuma jelent meg, a Connection (2013), a Gleam (2015), valamint a Kalmár Pannival készült Álomösvény (2016). Utóbbit követte 2017-ban a Cseke Gáborral készült duó-lemez (Message from The Sun), de komponált a Modern Art Orchestra számára is, a 2009-es Eclectic Path, valamint a 2018-ban megjelent Winding Road című albumokra. Oláh Szabolcs zenéje ezeken a lemezeken érett derűvel szólal meg, figyelemre méltó érzékenységgel egyensúlyozva a lélek dolgai között.
​
2019-ben aztán Bögöthy Ádám (bÅ‘gÅ‘) és Csízi László (dob) személyében új tagokkal pumpált friss vért a kvintettjébe, ennek eredménye a 2019 szeptemberében megjelent Crystal Brook című lemez, melyet a JazzMa.hu neves szaklap olvasói a 2019-es év legjobb albumának választottak. A tíz, a korábbiakhoz hasonlóan saját szerzeményt tartalmazó lemez folytatja a megkezdett utat, a korábbiaknál talán kissé légiesebben, de az Oláh Szabolcs esetében már sztenderddé vált összpontosított derűvel.
​
Amszterdami tanulmányai alatt született meg legutóbbi, The Silent Call (2022) című albumának anyaga, mely a klasszikus vonósnégyes és a jazz quartet finom egyensúlyba hozásával, megragadó dallamvilágával és mély spirituális mondanivalójával, Oláh Szabolcs eddigi munkásságának legkiemelkedÅ‘bb alkotása.
​
„Egy szerethetÅ‘ és szeretnivaló gitáros” (Alexander Schmitz - Jazz Podium, 2017)
​
„Ez a zene felemel, elégedetté és nyugodttá tesz.” (Mike Gates – UK Vibe, 2019)
​
„A The Silent Call (...) egy jól megkomponált szvit nagyon kifinomult elÅ‘adásának tűnik számomra. (...) Makulátlan szakmaiság és melegszívűség jellemzi ezt a felvételt.” (Howard Mandel - a Jazz Újságírók Szövetségének elnöke, 2022)


Díjak
2014: Jazz zeneszerzÅ‘ és hangszerelÅ‘ verseny, Budapest - Legjobb kompozíció
2008: Az Artisjus Zenei Alapítvány díja a magyar zeneművek bemutatása és megismertetése érdekében végzett kimagasló tevékenységéért
2007: Barga Jazz International Jazz Competition, Olaszország: ElsÅ‘ díj az Oláh Szabolcs Quartettel
​
2006: Ablakos Lakatos DezsÅ‘ jazz elÅ‘adóművészeti ösztöndíj
2004: Jazz zeneszerzÅ‘ és hangszerelÅ‘ verseny, Budapest - Legjobb hangszerelés
2004: Belvárosi Lipót-Napok Jazz-combo verseny, Budapest – ElsÅ‘ díj az Oláh Szabolcs Quartettel
​

Diszkográfia
(Kattintson a linkre a meghallgatáshoz.)
Szerzői albumok:
2022: Oláh Szabolcs Quartet feat. Accord Quartet: The Silent Call - zeneszerzÅ‘, hangszerelÅ‘, gitár
2019: Oláh Szabolcs Quintet: Crystal Brook - zeneszerzÅ‘, gitár
2018: Modern Art Orchestra Plays the Music of Szabolcs Oláh: Winding Road (Tom-Tom) - zeneszerzÅ‘, hangszerelÅ‘, gitár
2017: Oláh Szabolcs & Cseke Gábor: Message From the Sun - zeneszerzÅ‘, gitár
2016: Oláh Szabolcs Quintet & Kalmár Panni: Álomösvény - zeneszerzÅ‘, szövegíró, gitár
2015: Oláh Szabolcs Quintet: Gleam - zeneszerzÅ‘, gitár
2013: Oláh Szabolcs Quintet: Connection - zeneszerzÅ‘, gitár
2006: Oláh Szabolcs Quartet: Inner Spring – zeneszerzÅ‘, gitár (lépjen kapcsolatba velünk CD-kért)
​
Zenekari tagként:
2024: Erika Kertész: Pillanat (Tom-Tom) - gitár
2009: Modern Art Orchestra: Eclectic Path (BMC) – zeneszerzÅ‘, hangszerelÅ‘, gitár
2008: András Dés Trio: Unquiet Stillness (X-Produkció) – gitár, zeneszerzÅ‘
2008: Nikoletta Szöke Trio: Golden Earrings (Gramy) – gitár
2008: Moór Bernadett: Elkésni szépen kell (CLS) – gitár
2008: Piccolo Inn: The First Spider In A New House (Szendöfi Balázs) – gitár
2006: Modern Art Orchestra : Karácsonyi Napló (SmartMusic) – gitár
2005: Budapest Jazz Orchestra: Zsoldos Béla: Üstdobverseny – gitár
2003: Fritz Jazz Band: Still And Sparkling – gitár (lépjen kapcsolatba velünk CD-kért)
Vendég gitárosként:
2008: Kozma Orsi: Hide & Seek (Mton)
2004: Kecskemét Jazz Orchestra: Blue Chip
Vendég zeneszerzÅ‘ként:
2020: Hajdu Klára Quartet: Journey
2013: Balázs Elemér Group feat. Nikoletta SzÅ‘ke: The New Beginning
2012: Nikoletta Szőke: Inner Blaze (Atelier Sawano)